2 Temmuz 2010 Cuma

Ana arı verme ile ilgili bir olay:

İki çıtalık anası yeni çıkmış ve çiftleşmesini beklediğim bir kovan vardı.26 haziranda   bu kovanı akşam ezanı yaklaşınca kontrol ettim ana arı yok yumurta da yok peteklerin boş yerleri ışık tutunca parlıyordu. Evde 10 günden beri  beklettiğim çiftleşmemiş bir ana vardı bir gün sonra 27 haziran pazar günü kafesteki ana arıyı koloniyi tekrar kontrol edip verdim.Kafesin sadece giriş kısmına kek koydum.

28 haziran pazartesi günü kontrol ettiğimde ana arıyı kafesten çıkarmışlar kafes boş iki çıtayı araladığımda kovan tabanında küçük bir kümelenme farkettim ve bu kümelenmeyi pamaklarımla hafifçe  bozdum ana arıyı aralarına almışlar körebe oynuyorlarmış :) herhalde. Ana arı kümelenmiş arılardan kurtuldu ve yürümeye başladı ben tutmaya çalıştım ama çoktan kovan duvarına tırmanmıştı bile tamamen yukarı çıkınca tekrar tutmak istedim fakat havalandı yönü hafif giriş kısmına yakın kovana dönüktü ben gene elimle hamle yaptım yakalayamadım.   Ana arı uçup gitti :(.

Tabi üzüldüm ana kovana tekrar gelirmi diye düşündüm ve muhtemelen ana arı kovan girişini bilmiyordu ve kovanından çıktığı yer-giriş kovanın üstüydü ve bende kovanın kapağını kapamadım ve diğer kovanlardaki işlerimi bitiresiye kadar (30dk ~) kapağı açık kaldı .Kovanı merakla tekrar kontrol ettim baktım çıta üzerinde ana arı gezinip duruyor sataşanda yok .maşallah

Bugün (2 haziran ) tekrar kontrol ettim yumurta atılmış  :)  .Yavruları  kapanınca ojesini sürdük mü tamamdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder